Non-partisan
Davidson County
Tennessee Voter Guide
How To Vote For, Not Against, Your Values
Ratings: Every candidate is considered after thorough research; we also have a questionnaire for candidates to complete, including our Tennessee Taxpayers Protection Pledge.
Our highest ratings go to candidates who will defend freedom, stand for free enterprise, or have a conservative and/or biblical worldview based on their ability to stand firm against efforts to increase taxes, size of government, weaken law and order, and crush individual freedom. Here is our rating system:
-
- ***** The best candidate. Our strongest endorsement.
- **** Very good.
- *** Acceptable.
- ** Vote only to prevent worse candidate(s) from winning.
- * Terrible. Do Not Vote. All your other votes will count.
Search Your District
(Can take 15 to 30 seconds to download)
Help Fund Your County
Tennessee, Davidson County, Circuit Court Judge, Division IV, 20th Judicial Circuit, Republican Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Circuit Court Judge, Division IV, 20th Judicial Circuit, Democratic Primary Election
Tusca Alexis, Democrat ***
Audrey Anderson, Democrat *** (Endorsed)
Stanley “Stan” Kweller, Democrat **
Stephanie J. Williams, Democrat *
Tennessee, President, Primary Election
Donald Trump, Republican **** (Endorsed)
Nikki Haley, Republican ***
Joe Biden, Democrat *
Marianne Williamson, Democrat *
Dean Phillips, Democrat **
Tennessee, Assessor of Property, Republican Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Assessor of Property, Democrat Primary Election
Tomesia Day, Democrat *
Vivian Wilhoite, Democrat *
Tennessee, School Board Representative, District 1, Republican Primary Election
Demytris Savage-Short, Republican *** (Endorsed)
Tennessee, School Board Representative, District 1, Democrat Primary Election
Dominique Mccord-Cotton, Democrat *
Robert Taylor, Democrat *
Latonya Winfrey, Democrat *
Tennessee, School Board Representative, District 3, Republican Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, School Board Representative, District 3, Democrat Primary Election
Zach Young, Democrat (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, School Board Representative, District 5, Republican Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, School Board Representative, District 5, Democrat Primary Election
TK Fayne, Democrat (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, School Board Representative, District 7, Republican Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, School Board Representative, District 7, Democrat Primary Election
Freda Player, Democrat (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, School Board Representative, District 9, Republican Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, School Board Representative, District 9, Democrat Primary Election
Abigail Taylor, Democrat (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, Berry Hill Municipal Election, City Commissioner, Primary Election
John Harvey
Greg Mabey
* No Recommendation
Tennessee, Committed and Uncommitted Delegates At-Large, Republican Primary Election
Not rated, leave blank unless you know the candidate
Tennessee, Committed and Uncommitted Delegates, 5th Congressional District, Republican Primary Election
Not rated, leave blank unless you know the candidate
Tennessee, Committed and Uncommitted Delegates, 6th Congressional District, Republican Primary Election
Not rated, leave blank unless you know the candidate
Tennessee, Committed and Uncommitted Delegates, 7th Congressional District, Republican Primary Election
Not rated, leave blank unless you know the candidate
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 1, Democratic Primary Election
Josh Wesley (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 1, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 2, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 2, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 3, Democratic Primary Election
David K. Harris (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 3, Democratic Primary Election
Helen Hughes (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 4, Democratic Primary Election
Trent Benge (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 4, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 5, Democratic Primary Election
Wesley King (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 5, Democratic Primary Election
Ingrid Campbell (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 6, Democratic Primary Election
Daniel McDonell (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 6, Democratic Primary Election
Isabella Bartolucci (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 7, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 7, Democratic Primary Election
Melissa Sautter (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 8, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 8, Democratic Primary Election
Sherly Allen-Huff (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 9, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 9, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 10, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 10, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 11, Democratic Primary Election
Eric Patton (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 11, Democratic Primary Election
Mary Jane Schnelle (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 12, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 12, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 13, Democratic Primary Election
Matt Thackston (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 13, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 14, Democratic Primary Election
R.J. Mamula *
David Swanson, Jr *
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 14, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 15, Democratic Primary Election
Tyler Brasher (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 15, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 16, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 16, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 17, Democratic Primary Election
Jonathan Saad *
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 17, Democratic Primary Election
Kristin Dillard *
Teaka Jackson *
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 18, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 18, Democratic Primary Election
Erica M. Davis (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 19, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 19, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 20, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 20, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 21, Democratic Primary Election
Dakota Galban (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 21, Democratic Primary Election
Pamela Schneller (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 22, Democratic Primary Election
Derek T. Jones (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 22, Democratic Primary Election
Lee Jones (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 23, Democratic Primary Election
Thomas K. Baker (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 23, Democratic Primary Election
Susan Worley Meador (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 24, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 24, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 25, Democratic Primary Election
Brett Windrow (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 25, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 26, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 26, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 27, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 27, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 28, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 28, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 29, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 29, Democratic Primary Election
Constance Smith-Burwell (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 30, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 30, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 31, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 31, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 32, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 32, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 33, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 33, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 34, Democratic Primary Election
No candidate qualified
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 34, Democratic Primary Election
Doni Porteous (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, Davidson County, Executive Committeeman District 35, Democratic Primary Election
Vic Lineweaver (Not contested, will win – leave blank)
Tennessee, Davidson County, Executive Committeewoman District 35, Democratic Primary Election
Sabra Love (Not contested, will win – leave blank)
Don’t see your county? Contact us at 615-490-8832 to learn what can be done.
Be sure to let your friends and neighbors know about the voter guide.
Note: We do not take money from any candidate for their endorsement. For over 20 years – we never have.
No corporations, political party, or group supports our research or efforts.
Only because of individuals like you are we able to publish a comprehensive voter guide.
Could you donate $10 or more to help cover our costs to expand our influence?
To get updates, results, and other critical information… Sign up here.
Donate
We do not have corporations or foundation helping us. Only individual like yourselves.
Click here to donate $10.00 to the Turn America Around Fund.